- pierwsza część egzaminu to - jazda po placu manewrowym
- druga części - jazda w ruchu miejskim
Jazda po placu manewrowym
Zadanie nr 1
Musimy sprawdzić stan techniczny elementów pojazdu:
- poziom oleju w silniku,
- poziom płynu hamulcowego,
- poziom płynu chłodzącego,
- poziom płynu w zbiorniku spryskiwacza,
- sprawdzenia działania sygnału dźwiękowego,
- sprawdzenie działania świateł zewnętrznych pojazdu.
W drugim etapie – (zadanie nr 1) musimy przygotować auto do jazdy i zaprezentować:
właściwe ustawienie fotela, zagłówków oraz lusterek, zapięcie pasów bezpieczeństwa, sprawdzenie czy drzwi samochodu są prawidłowo zamknięte, upewnienie się o możliwości jazdy (ocena sytuacji wokół pojazdu - wykluczyć prawdopodobieństwo spowodowania zagrożenia – stłuczka, najechanie na jakiś przedmiot), nadchodzi moment - płynne ruszenie.
Prawidłowo ustawmy lusterka w lewym lusterku powinniśmy widzieć lewy bok pojazdu i lewy obszar przestrzeni za autem, zaś w prawym lusterku powinniśmy widzieć prawy bok pojazdu i prawy obszar przestrzeni za autem.
Zadanie nr 2 (Na placu manewrowym)
Egzamin praktyczny na prawo jazdy w zakresie kategorii B będzie obejmował sprawdzenie umiejętności poruszania się pojazdem (płynna jazda pasem ruchu do przodu i tyłu - z zatrzymywaniem się na początku i końcu pasa w tzw. "kopertach" o długości 5 m).
W trakcie jazdy do tyłu obserwacja toru jazdy pojazdu powinna się odbywać zgodnie z techniką kierowania przez tylną szybę pojazdu i lusterka.
Zadanie nr 3 (Na placu manewrowym)
Osoba zdająca egzamin musi ruszyć z miejsca do przodu na wzniesieniu. W trakcie wykonywania tego manewru po zatrzymaniu pojazdu na wzniesieniu osoba egzaminowana obowiązkowo zaciąga hamulec awaryjny, a następnie zwalnia go ruszając do przodu.
Jeżeli kandydatowi na kierowcę w zakresie kategorii B na placu manewrowym na przykład dwa razy zgaśnie silnik przy ruszaniu z miejsca do przodu na wzniesieniu to ocena końcowa będzie "oceną negatywną", ale egzamin nie będzie natychmiast przerywany i osoba egzaminowana może kontynuować egzamin w ruchu drogowym (chyba, że stwierdzi że nie chce dalej uczestniczyć w egzaminie).
Natomiast egzamin będzie natychmiast przerywany w przypadku, gdy zachowania osoby egzaminowanej świadczą o możliwości stworzenia konkretnego zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego (np. przejechanie kołem przez linie wyznaczające zewnętrzne krawędzie stanowisk albo najechanie na pachołki lub tyczki).
Egzamin praktyczny na prawo jazdy
Jazda w ruchu drogowym
W ruchu drogowym - odwiązuje sprawdzenie wszystkich umiejętności bezpiecznego zachowania się kandydata na kierowcę - obejmuje także umiejętność parkowania auta. Podczas tej części egzaminu obowiązkowo musimy wykonać jedno z trzech parkowań:
parkowanie skośne lub prostopadłe wjazd przodem - wyjazd tyłem ( pamiętaj, że masz jedną możliwość korekty toru jazdy auta ) lub parkowanie równoległe pomiędzy dwoma pojazdami wjazd tyłem wyjazd przodem (tutaj także możliwa jest jedna korekta toru jazdy auta ).
W zakresie egzaminu na prawo jazdy kategorii B w ruchu drogowym obowiązkowo musimy wykonać manewr zawracania na drodze jednojezdniowej - dwukierunkowej (zawracanie musimy wykonać przy użyciu biegu wstecznego ).
Egzaminu praktyczny w ruchu drogowym może trwać od 40 minut. Na pisemny wniosek osoby zapisującej się na egzamin, w egzaminie praktycznym na prawo jazdy może uczestniczyć tzw. "instruktor prowadzący". Jednak będzie on na prawach obserwatora, bez prawa ingerencji w przebieg egzaminu.
Auto szkoła Łódź życzymy powodzenia powodzenia